Piyasa Analizleri

Küresel Piyasalar: Hisse senetleri yükseldi, Dolar Sakin

Son zamanlarda Çin ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında süregelen teknoloji konusunda şirketler arasında yaşanılan sıkıntılı gelişmelerden ötürü endeks vadeli kontratları sakin bir şekilde seyretmeye devam ediyor.

ABD endeks vadeli kontratları, yatırımcıların Çin ve ABD içinde teknoloji şirketlerine ilişkin anlaşmazlıklar mevzusundaki son gelişimleri hazmetmeleri ile beraber sakin seyrederken, Avrupa hisse senetleri, karışık seyreden Asya seansı sonrası hafifçe yükseldi. Petrol düşerken, dolar ve ABD hazine tahvilleri, Fed’in son toplantısının tutanakları öncesi yatay seyretti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, teknoloji ve bireysel ürün şirketlerindeki yükselişle beraber erken saatlerdeki kayıplarını tersine çevirdi. Nasdaq 100 ve Dow Jones endeks vadeli kontratları, Beyaz Saray’ın Çin’in bazı video izleme şirketlerini kara listeye almayı düşündüğüne ilişkin haberlerin arkasından Çin hisseleri ile birlikte erken saatlerde düştükten sonrasında sakin bir seyir izledi. Qualcomm hisseleri, şirkete negatif bir antitröst kararının tebliğ edilmesinin peşinden açılış öncesi işlemlerde sert düştü.

Hisse senedi ve tahvil piyasaları, yatırımcılar ticaret savaşının küresel ekonomik büyümeye ve tedarik zincirlerine verebileceği hasarın boyutunu değerlendirirken, Trump ile yönetiminin Çin’e satışlara ilişkin büyüyen kara listesine video ekipmanlarını da eklemesi ile beraber dalgalı seyrediyor. Traderların bekle-gör moduna girmeleriyle, Cboe volatilite endeksi geri çekildi ve Salı’ya kadar yaklaşık 3 haftanın en düşük seviyesini gördü.

Piyasanın dikkatini çevirdiği diğer bir mevzu ise bu akşam açıklanacak olan Fed toplantı tutanakları oldu. St. Louis Fed başkanı James Bullard, Bloomberg’e yaptığı değerlendirmede, Fed’in Aralık ayında faiz artırımına giderek birazcık abartılı hareket etmiş olabileceğini, sadece faiz indiriminden anlatmak için hemen hemen erken bulunduğunu söylemiş oldu.

Singapur’da IG Ltd. Stratejisti Jingyi Pan, Bloomberg TV’ye yaptığı değerlendirmede, “”Büyümenin yavaşlayacağına ilişkin geniş tabanlı bir beklenti var ve ticaret gerilimi bu gibi endişelerin artmasına yol açıyor,” dedi ve “bu tarz şeylerin çoğu da ekonomik verilere henüz yansımamış olabilir” şeklinde görüş bildirdi.

öteki taraftan, sterlin, İngiltere Başbakanı Theresa May’in, Parlamento’ya Brexit konusunda ikinci bir referandum çağrısında bulunma ihtimali sözü vermesinin arkasından, önümüzdeki günlerde Başbakanlık’tan çekilmesi yönünde baskılarla karşı karşıya kalması ile birlikte dalgalı seyrini sürdürdü. İngiliz hisse senetleri ve tahvilleri değer kazandı. İzlanda’da, para birimi, merkez bankasının faiz indirimine gitmesi ve ekonomik gelişme projeksiyonunu tersine çevirmesinin arkasından kıymet kaybetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir