Piyasa Analizleri

Günün Forex Teknik Analizi

Bu hafta gündemin ilk esnasında yer alan Çin’deki virüs salgını ile alakalı olarak Dünya Sıhhat Örgütü’nün uluslararası acil bir hal ilan etmek amacıyla erken olduğunu açıklaması piyasaları bir oran rahatlatmış gözüküyor. Borsa endekslerinde kısmi toparlanma gözlemlenirken, Gelişmekte Olan Ülke para birimleri sınırlı da olsa tekrar toparlanma eğilimindeler. TL de sakin. Bu hafta bant hareketi yapma eğiliminde olan Dolar /TL’de haftanın son prosedür gününde de bu eğilimin korunabileceğini ve kurun 5,91 – 5,95 aralığında dalgalanabileceğini düşünüyoruz. Diğer yandan, ABD’de belirtiler bilançolar ve son gelen bilgiler küresel ekonomilerde toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösteriyor. Bugün de Ocak ayına dair küresel imalat ve hizmet sektörleri lider PMI’ları yakından takip edilecektir. Beklentilere yakın ya da daha iyi bilgiler piyasalara moral verebilir ve bu sabah risk iştahında yaşanan toparlanma talebi belirginlik kazanabilir.

Dolar ve Euro Paritesi

Avrupa Merkez Bankası, yeni senenin ilk toplantısında beklentilerle uyumlu olarak faiz oranlarında farklılığa gitmedi. Faiz oranlarının, en azından enflasyon amacı %2’ye kuvvetli şekilde yaklaşana kadar sahip olunan orantısında ya da daha düşük civarda kalacağı söylemini tekrarledi. Faiz kararı ardından parite 1,1036 standardına kadar geriledi. Kapanış ise 1,1156 orantısından gerçekleşti. Bu sabah ise dünkü kapanış standardı çevresinde sakin bir görüntü sergileyen paritede, bugün Avrupa ve ABD’de açıklanacak PMI’lar hareketlilik yaratabilir. Hem de TSİ 12’de Almanya IFO endeksi takip edilecek. Teknik olarak baktığımızda, göstergeler eşik seviyelerin altında zayıflığa işaret ederlerken, 1,1090 direncini aşılmadıkça 1,10 srandardı hedefte kalabilir.

Altında hal nasıl?

Dün %0,3’e yakın değer kazanan kıymetli maden günü 1.563 orantısından kapattı. Bu sabah ise risk iştahında kısmi toparlanma ile hafif baskı altında kalan kıymetli madende bugün küresel çapta açıklanacak PMI bilgileri hafta kapanışında belirleyici olabilir. Beklentilere yakın ya da daha iyi bilgiler paritede baskının yükselmesine namacıyla olabilir.