Forex Bilgi

En Kazanlı Yatırım Araçları: Hazine Bonosu ve Varantlar

Tahvillere benzer şekilde borçlanma senetleri olan bonolar, risksiz ürünler arasındadır. Devlet güvencesi altında paranızı gömü bonolarına yatırabilirsiniz. Tahvillerin aksine vadeleri 1 yıldan kısadır ve vade sonucunda yatırdığınız parayı faiziyle geri alırsınız.
Hazine bonoları, Türk lirası ve döviz cinsinden devlet iç borçlanma senetleri olarak bilinirler. Devletin kısa sürede fon elde etmek için satışa çıkarttığı ürünlerdir. Yatırımcılar bu bonoları alarak hem paralarını korurlar bununla beraber vade sonucunda faiz getirisi elde ederler. Gömü bonosu almak için de düzenlenen ihaleleri takip etmeli ve uygun koşulları sağlayarak alım emri vermelisiniz.
Düşük vergi avantajı, risksiz işlem şeklinde avantajlardan yararlanmanızı sağlarlar. Hisse senetleri şeklinde aracı kurumlar ve bankalar vasıtasıyla alınıp satılabilirler. Belli bir vadeleri bulunsa da bir gün içinde alım – satım yatırımcıları da bulunmaktadır.
Varantlar
Bir dayanak varlığı, belli bir vade nihayetinde veya o tarihe kadar alıp satma hakkı veren yatırım çalgılarıdır. Bir hak vermesine rağmen yatırımcıya mesuliyet yüklememektedir. Bu sayede de yatırımcı vade sonunda yön değiştirebilir ve riskten kaçınabilir.
Riskli yatırım enstrumanları olarak görülen varantlar, aslına bakarsak borsanın sigorta ürünleridir. Bir dayanak varlığı belli bir fiyattan alma yada satma hakkı vererek, o tarihteki beklenti dışı hareketlerden korunma sağlamaktadır. Yatırımcı almış olduğu hakkı istediği vakit satarak, piyasanın yönüne işlem yapma olanağına sahiptir. Risk ise varanta ödenen prim ile sınırı olandır.
Menkul kıymetleştirilmiş opsiyonlar şeklinde de tanımlanan varantlar, Borsa İstanbul hisse Piyasası Kurumsal Ürünler Pazarı altında işlem görmektedir. Bir seans içinde yatırdığınız tüm parayı kaybedebileceğiniz gibi, katbekat üstünü kazanmanız da mümkündür.
Varantlara mevzu olan yatırım araçları, döviz, hisse senedi yada bir endeks olabilir. Direkt bu enstrümanlara yatırım yapmak yerine beklentilere göre yatırım yapılmaktadır. Kaldıraçlı işlemyapabilme olanağı da sunan varantlar, borsa tarafından belirlenen ve izin verilen piyasa yapıcılar tarafından ihraç edilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir