Forex Bilgi

En Kazançlı Yatırım Araçları: Tahviller

Hisse senetlerine bakılırsa daha azca risk içeren tahviller, portföy çeşitliliği anlamında iyi bir alternatif olarak işlem görürler. Yüksek getiri sağlamaları ile dikkat çekerler. Şirketler veya devletler tarafınca vadesi 1 yıldan uzun olarak basılan borçlanma senetleridir. Kupon ve anapara vadesi geldiği zaman borçlu olan taraf, borcunu faiziyle geri ödemektedir.
Hangi Tahvillere Yatırım Yapılır?
Genel olarak tahviller, özel sektör ve devlet olarak 2 farklı şekilde basılırlar. Özellikle devlet tahvilleri yoğun ilgi gören risksiz yatırım enstrumanları olarak görülmektedir. Özel sektör tahvilleri ise şirketler tarafınca çıkartılır ve diğerine göre biraz daha riskli oldukları belirtilir. Çünkü devlet, borcunu ödeme mevzusunda bir şirkete gore daha güvenilirdir. Bununla beraber şirketin batkı etmesi, devletten daha kolay ve alışıldık bir durumdur.
Tahvil Yatırımı Hangi Şekillerde Yapılır?
Devlet tahvilleri, düzenlenen ve daha önceden açıklanan ihale tarihleri ile gömü tarafındansatışa sunulmaktadır. Aracı müessese özelliği bulunan bankaların birinde yatırım hesabınız varsa bu ihale tarihi geldiği süre alım emtia vererek tahvil sahibi olabilirsiniz.
Gömü Müsteşarlığı tarafınca düzenlenen ihaleleri takip ederek, lüzumlu koşulları sağladıktan sonrasında paranızı bu enstrümanlara yatırmanız mümkündür. Sabit getirili ve risksiz yatırım çalgıları olarak görülen bu tahviller, güvenli bir şekilde kar etmenizi sağlayacaktır. Bu şekilde iyi analizler ile yatırım yapmanız durumunda kısa bir süre içinde yüksek miktarlarda paralar kazanabilirsiniz. Sadece bunu yaparken hırsınıza yenik düşmeden hareket etmeniz yararınıza olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir