Ekonomi Haberleri

Yuan, Dolar Karşısında Geriledi

Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasında devam etmekte teknoloji şirketleri krizi olayı ile birlikte Yuan, Dolar karşısında değer kaybetti. Yaşanılan bu gelişmelerin ardından Yuan son dört gün içinde ilk kez yükselme belirtisi gösterdi.

Yuan, Çin ile ABD arasındaki fikir ayrılığının Washington’ın Çinli teknoloji şirketlerini hedef alması daha sonra tırmanmasıyla dolar karşısında düştü ve Çin tahvilleri dört günden bu yana ilk defa yükseldi.Çin Merkez Bankası gmeşhurk yuan fiksingini art arda dördüncü günde de analist ve traderların beklediğinden daha güçlü seviyelerde belirledi. Onshore yuanın hareketini her iki yönde de yüzde 2 ile sınırlayan referans oranının yüksek belirlenmesi, yuanın Döviz sepeti karşısında ikinci günde de tırmanmasında yardımcı oldu.Buna rağmen Çin Yuanı dolar karşısında düştü.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi’nin Aralık ayından beri en yüksek seviyesinde olması yuanın dolar karşısındaki kaybında etkili oldu.Singapur’da Oversea – Chinese Banking Corp. Ekonomisti Tommy Xie, “Piyasalar, gerginliğin azaldığına dair bir sinyal olmamasından dolayı tecim savaşı gelişmelerinden hala endişe duyuyor. G – 20 toplantısı öncesinde yeni bir ticaret görüşmelerinin tekrar gündeme gelmesi düşük bir olasılık, dolar da küresel olarak güçlü seyrediyor.” dedi.Onshore yuan Şanghay saatiyle 11:01’de yüzde 0.10 zayıflayarak dolar karşısında 6.9149 oldu. Bloomberg CFETS RMB Endeksi yüzde 0.06 artıda 93.7 oldu. Yuan endeksi ikinci günde de terfi etti. Offshore yuan yüzde 0.06 ekside 6.9386 seviyesine geriledi. Çin’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerin faizi 1 baz puan azalarak yüzde 3.31 oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir