Ekonomi Haberleri

Trump AMB ve Çin’i paralarını zayıflatmakla suçladı

ABD Başkanı Donald Trump, Euro Bölgesi ve Çin’i ekonomik üstünlük sağlamak amacıyla para birimlerini zayıflatmakla suçladı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin, Fed yetkililerinin Washington’da bir araya gelmeye hazırlanmalarından kısa bir vakit evvelce maddi teşvik taahhüdünde bulunduğuna ilgi çekti.

Trump Salı günü Twitter yolu ile yaptığı açıklamada, “Mario Draghi ek teşviklerin geleceğini belirtti ve bu eurounun dolar karşısında düşmesine namacıyla oldu. Bu hal haksız bir şekilde ABD ile daha rahat rekabet etmelerine yol açıyor,” dedi ve “Çin ve başkaları ile beraber yıllardır bu yolu izliyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

Trump’ın bu Twitter mesajı, Federal Açık Pazar Komitesi’nin (FOMC) bugün başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek toplantısından birkaç saat evvelce ve Draghi’nin Euro Bölgesi ekonomik görünümünün kötüleşmesi halinde ek teşviklerin gerekeceği yolunda AMB’nin Portekiz’in Sintra kentinde gerçekleştirdiği senelik forumunda yaptığı konuşmadan birkaç saat sonra geldi.

Euro bu yorumların sonrasında dolar karşısında düştü ve yüzde 0.2 kayopla Londra saati ile 13:04’te 1.1193 standardına indi. Stoxx Europe 600 Endeksi bugün yüzde 1.2 tırmandı ve son üç günde ilk kez yukarıya yönde hareket etti. Almanya ve İtalya’nın hisse senedi gösterge dizinleri son iki haftanın en süratli yükselişini gerçekleştirdi. ABD dizin vadeli kontratları Başkan Trump’ın açıklamasından sonra kazançlarını korudu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir