Ekonomi Haberleri

OECD Ekonomik Görünüm Raporunu Yayımladı

OECD, Türkiye’nin Ekonomik Görünüm Raporunu paylaştı. Paylaşılan ekonomik görünüm raporunda Türkiye’nin 2019 yılında yaşadığı daralmanın nedenleri ve bununla ilgili olarak da ayrıntılar açıklandı.

Ekonomik Görünüm raporunda, Türkiye’de toparlanmanın etrafında kayda kıymet riskler mevcut olduğu belirtildi. OECD Türkiye GSYH/Cari açık oranının 2019 senesinde yüzde 0.3 olması beklediğini ve 2020 yılında bu sayıın yüzde -0.8 olacağını tahmin ettiğini belirtti. Kuruluş, Türkiye büyümesine ilişkin 2019 senesinde yüzde 2.6 daralmasını ve 2020 yılında yüzde 1.6 büyümesini bekliyor.
OECD Türkiye’de işsizlik oranının 2019 yıl nihayetinde yüzde 13.3 ve 2020 yıl sonucunda yüzde 14 olmasını beklediğini ve bununla beraber 2019 yılı için TÜFE’nin yüzde 17.3 ve 2020 için yüzde 12.6 tahmin ettiğini bildirdi.

OECD’nin Türkiye değerlendirmesi:

“yılın ikinci yarısında resesyonu tetikleyen Ağustos 2018’deki şiddetli mali şoktan sonra, güçlü mali ve mali benzeri teşvikler, 2019 yılının başlarında daralmayı azalttı. Sadece, yatırımcı belirsizliği son yerel seçimlerinden sonra hala yüksek. İş dünyası ve hane halklarının güveni artan belirsizlikten etkilendi. Uluslararası ve iç güvene yönelik yeni şoklar oluşmazsa, 2019’un ikinci yarısından itibaren bir ölçülü toparlanma öngörülebilir, sadece 2019 ve 2020’deki GSYİH’nın 2018 seviyesinin altında kalacağı tahmin edilmektedir. Büyümede öngörülen iyileşmenin çevresinde önemli riskler varlığını sürdürüyor.
Hane halkları, iş dünyası ve yerli ve yabancı yatırımcıların; ekonomik politikaların tahmin edilebilirliği ve piyasa kurumlarının güvenilirliğinin kalitesine olan güvenini tekrar kazanmak çok önemlidir. Merkez bankası güvenilirliğini arttırmayı ve net uluslararası rezerv pozisyonunu yeniden inşa etmeyi hedeflemelidir. Maliye politikası daha şeffaf hale getirilebilir. Konjonktüre yönelik tedbirler şeffaf ve öngörülebilir yoldan uygulandığı takdirde daha etkili olacaktır” açıklamasında bulunmuş oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir