Ekonomi Haberleri

Laleli Piyasası İhracattan Sayılacak

Laleli’de meydana getirilen bavul ticareti ‘mikro ihracat’ adı altında kayıt altına alınarak ihracat sayılarına eklenecek. Tekstil üzerine çalışmakta olan Laleli piyasasından yılda 4.5-5 milyar dolar içinde ihracat yapıldığı tahmin ediliyor. Bir zamanlar turizm getirileri de yurt dışına mal satımından sayılmış ve  önemli bir ölçüde de yurt dışına yapmakta olduğumuz mal satışımızda yükselme yaşanmıştı.
Laleli Sanayici ve İşinsanoğluı Derneği (LASİAD) Başkanı Gıyasettin Eyyüpkoca, dünyanın en güzel şehri olan İstanbul’un değerli olan kapılarından ileri gelmekte olan Laleli’nin 2019 yılında ülkemizin ticaretine 4,5-5 milyar dolar civarlarında katkı sağlayacağını ifade etti.
LASİAD tarafınca meydana getirilen açıklamada, 8’incisi düzenlenen Laleli Fashion Shopping Festival’in açılışında yaptığı hitabına yer verilen Eyyüpkoca, mikro ihracat uygulaması ile bölgede yepyeni bir devrin başladığını dile getirdi.
Uygulamanın ticareti kayıt altına almanın yanı sıra bölgenin imajına da çok pozitif yönde katkı yapacağını belirten Eyyüpkoca, şunları kaydetti:
“7000 civarında esnaf vatandaşın yer almakta olduğu Laleli, dünyanın en güzel şehri olan İstanbul ticaretinin kalbinin atmakta olduğu önemli merkezlerin temelinde yer alıyor. 2018 yılını ise 4,5 milyar dolar ciro ile kapatmayı başarmıştı. 2019 yılının Temmuz ayına kadar geçen yılın yine aynı dönemine oran biraz daha az olsa da daha etkin bir haldeyiz. Sekizincisini düzenlemeyi planladığımız bu festivali, ülkemizin ticaretini ve aynı zamanda da turizmini hareketlendirmesi ile birlikte marka değerini çok daha fazla başarılı bir şekilde göklere taşımamızı sağlamakta olan bir etkinlik olarak değerlendirmekteyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir