Ekonomi Haberleri

İvme Finansman Paketi Açıklandı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türkiye ekonomisinin geleceği açısından önem arz eden İvme Finansman Paketi ile ilgili ayrıntıları paylaştı.

Buna göre, Albayrak “İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanacak. Bu kapsamda stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak” dedi.
Paket kapsamı ile birlikte 3 sektöre özellikle önem verildi. Önem verilen konulardan ilki ham madde imalatı ve ara malı, diğeri makine ithalatı ve son olarak tarım sektörü ön plana çıkarılmıştı. Paketin 30 milyar Türk Liralık finansman sağlaması hedefleniyor. Pakete 3 kamu bankasının katılı gerçekleşecek.

Bakan Albayrak, “Üç ana etkinlik alanına üç kamu bankamızın iştirakıyla yılsonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız. Üç ana faaliyet alanını, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirledik. Hammadde ve ara malı üretiminde 2 seneye  dek anapara geri ödemesiz-minimum 10 sene olmak üzere- 150 milyon Türk Lirasına kadar yatırım kredisi sağlayacağız.” diye açıklamada bulundu.
Bakan Albayrak, ziraat sektörü ile ilgili olarak da sağlanacak olan pek çok kredilerin vadesinin seracılıkta işletme kredileri için on dört ay, yatırım kredileri için seksen dört  ay olarak belirleneceğini söyledi. “Seracılık dışındaki ziraat alanlarında da işletme kredileri için 12 ay, yatırım kredileri için de 60 ay vade sağlanacak.” şeklinde açıklama yaptı.
Paketin açıklanması ile beraber Dolar/TL’de önemli bir değişiklik olmadı. Endekste ilk tepki olarak paketin detayları sakin karşılanması sonrası sektörel bazda hareketlerin oluştuğu izlenmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir