Ekonomi Haberleri

Ifo Almanya’nın 2020 büyüme tahminini düşürdü

Almanya’nın önde gelen ekonomik kanaat kuruluşlarından Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo), Almanya’nın bu senea dair büyüme tahminini sabit tutarken, istikbal sene (2020) büyüme beklentisini aşağı yönlü revize etti.

Ifo, 2019 senesi amacıyla Gayri Safi Yurtiçi Hasıla büyüme tahminini yüzde 0,6’da tutarken, 2020 büyüme beklentisini 1,8’den 1,7’e düşürdü

Merkezi Münih’te tespit edilen Ifo, Almanya ekonomisine dair mart ayında paylaştığı, 2019-2020’yi amacıylae alan büyüme tahminlerinde haziran ayında güncelleme yaptı.

Ifo, “sanayi sektöründeki zayıflığın, iş kuvveti pazarını ve vatan içi ekonomiyi etkilemeye başladığının görülmesini” revizeye sebep olarak gösterdi.

Bu senea dair işsizlik seviyesi yüzde 4,9’da tutulurken, istihdamın 45 milyon 247 binden 45 milyon 274 bine yükseleceği tahmini yapıldı.

2020 amacıyla istihdamın 45 milyon 521 bine yükseleceği öngörülürken, işsizliğin dikkat çekici şekilde daha yavaş bir oranda düşerek yüzde 4,8’de gerileyeceği belirtildi.

Ifo, Alman kamu sektörünün bu sene 28,2 milyar avro bütçe çoksının istikbal sene 16,7 milyar avroya gerileceği tahmini korudu.

Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik Tahmin Müdürü Timo Wollmershaeuser, mevzuya dair değerlendirmesinde, ekonomik olarak kalkınmanın değişik bir halde olduğunu belirterek, “Katma değerin aşağı yukarı dörtte birini yapan ihracata yönelik imalat sektörü resesyon amacıylade. Aynı zamanda, vatan içi merkezli servis ve inşaat sektörü dayanıklı ve bazı durumlarda de kuvvetli bir büyüme gerçekleştiriyor” ifadesini kullandı.

Wollmershaeuser, “Sanayi sektöründeki zayıflığın, işkuvveti pazarı ve değer yaratma zincirleri yolu ile vatan içi ekonomiye giderek daha çok yasenedığına dair işaretler artıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Öte yandan, Ifo, bu senenin birinci çeyreğinde yüzde 0,4 büyüyen Alman ekonomisinin, ikinci çeyrekte yüzde 0,1 küçüleceği öngörüsünde bulundu.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank), bu senenin birinci çeyreğinde büyümeye katkıda tespit edilen özel faktörlerin sona ermeye başladığına ilgi çekerek Alman ekonomisinin bu senenin ikinci çeyreğinde hafif küçüleceği tahmininde bulunmuştu.

Bundesbank, dün yayınlanan ekonomiye yönelik bu senenin haziran ayı raporunda, “2019’un ilk çeyreğinde büyümeye katkıda tespit edilen özel faktörler sona eriyor ya da tersine dönüyor. Alman ekonomisi bu senenin ikinci çeyreğinde hafifçe küçülebilir.” ifadesine yer verilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir