Ekonomi Haberleri

Huawei CEO’su Kendi İşletim Sistemleri İçin 2020 Yılını İşaret Etti

Huawei’in CEO’su olan Yu Chendong’un yapmış olduğu açıklamaya göre şirket 2020’ye kadar kendi işletim sistemini hazırlayacak. Böylece bir süredir devam etmekte olan ABD ve Çin arasında teknoloji sorununa da çözüm getirmeyi planlayan Huawei’in işletim sistemini 2020’nin ilk veya yarı çeyreğinde kullanıcılar ile paylaşacağını açıkladı.

Huawei CEO’su Yu Chengdong, şirketin kendi işletim sistemi için merakla beklenen zamanı verdi. CEO Yu Chengdong, kendi işletim sistemlerinin 2020 yılında hazır olacağını belirtirken, işletim sisteminin mobil ve masaüstü platformlarda olacağı mevzuşuluyor.
NTV’de yer alan habere nazaran; Huawei CEO’su Richard Yu, yaptığı açıklamada işletim sisteminin 2020 seneninın ilk ya da ikinci çeyreğinde hazır olacağını belirtti. Hemen hemen adı açıklanmayan işletim sisteminin hem mobil bununla birlikte dizüstü bilgisayarlar için uygun bir platform olacağı gelen iddialar arasında.
ABD tecim Bakanlığı, kara listedeki Huawei’ye uygulanan ticari engellemelerın bazılarını 90 günlüğüne askıya almış olduğunı açıklamıştı.

ABD’nin aldığı karar, Huawei’nin mevcut ürün ve ağların bakımı ve cep telefonlarının güncellenmesi için lüzumlu Amerikan yapımı ürünlerin alınmasına 90 gün için izin veriyor. Sadece Huawei, yeni ürün üretmek için lisans onayı olmadan ABD yapımı ürünleri alamayacak.

Amerikan hükümeti, Huawei ve ZTE gibi Çinli telekomünikasyon şirketlerinin ülkede faaliyetlerini engelleyecek yasal zemini sağlamak için resmen düğmeye bastı. ABD Başkanı Donald Trump, imzaladığı başkanlık kararnamesiyle ulusal güvenliğe kabul edilemez riskler oluşturabilecek telekomünikasyon ekipmanlarının satışını yasakladı. Dış güçlerin bildirişim teknolojisi sayesinde ABD’yi suistimal için daha çok olanak bulduğunu korumak için çaba sarfeden Trump, bunun engellenmemesinin “yıkıcı etkileri” olabileceğini iddia etti.
Google ve Android, Huawei’den işletim ve güncelleme desteklerini çekeceklerini duyurmuşlardı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir