Ekonomi Haberleri

HDFC Bank İştiraki HDB Financial, Yurtdışı Kredisinde 300 milyon ABD Doları Artacak

Hindistan bankası HDFC Bank’ın iştiraki HDB Financial, yurtdışı kredilerinde 300 milyon dolar artırıyor. Birimin ilk yurtdışı sendikasyon kredisi olacak ve iş stratejisinde bir değişime işaret edecek. Gelişmelere yakın bir kaynağa göre, firma borçlanma kaynağını çeşitlendirmeye çalışıyor.

Raporlar, kredinin üç yıl içinde olgunlaşacağını ve Londra Bankalararası Teklif Oranından (LIBOR) 133 baz puan daha yüksek olacağını gösteriyor. LIBOR bu tür krediler için uluslararası bir standarttır. Kaynak, HDB Financial’in sendikasyon programına da başladığını ve yakında sona ereceğini de sözlerine ekledi.

HDB Financial, bu krediyi artırma arayışında Hindistan Devlet Bankası, HSBC ve Baroda Bankası tarafından destekleniyor. Bununla birlikte bayiler, tamamen korunaklı bir temelde bile, kredinin iç borçlanmalarla eşit olması gerektiğini ortaya koymuşlardır. Bu yılın Mart ayında, HDB’nin hisselerini 1.4 milyar $ artarak satacağı bildirildi.

2019, sektördeki en büyük şirketlerden biri olan IL&FS’nin temerrütleri nedeniyle Banka Dışı Finansal Şirketler (NBFC) için zor bir yıl oldu. Sektördeki birçok firmanın dış borç istemesine neden oldu.

Derecelendirme kuruluşu CRISIL, 21 Ağustos’ta HDB hakkında bir not hazırladı ve şirketin diğer hizmetlere genişlemek isteyebileceğini belirtti. Notta, “HDB Financial, son birkaç yılda perakende finansman alanındaki en büyük oyunculardan biri olarak ortaya çıktı. HDB Financial artık dayanıklı tüketim finansmanı, dijital ürün kredileri ve diğer ilgili segmentlere doğru genişliyor. ” şeklinde açıklamada bulundu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir