Ekonomi Haberleri

Hazine’den kurumsal yatırımcılara altına dayalı kira sertifikası ihracı

Bakanlıktan oluşturulan duyuruya göre, söz hususu kira sertifikası ihracı, Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası (KMKTP) delegesi bankalara direkt olarak satış yöntemiyle gerçekleştirilecek. Yatırım ve emeklilik fonları gibi başka kurumsal yatırımcılar taleplerini KMKTP delegesi bankalar üzerinden bakanlığa iletebilecek.

Taleplerin, bankalar doğrulusunda 19 Haziran saat 14.00’e kadar bakanlığa faks ya da e-posta aracılığı ile iletilmesi gerekiyor.

Altına dayalı kira sertifikası, Kıymetli Maden Standartları ve Rafinerileri Hakkında Tebliğ kapsamında Borsa İstanbul doğrulusunda tespit edilen niteliklere ideal olan LBMA Sertifikalı 995/1000 saflıktaki 1 kilogramlık külçe altınlar karşılığında ihraç edilecek.

Yatırımcılar ihraca asgari 995/1000 saflıktaki 1 kilogram külçe altın ve katları şeklinde katılım sağlayabilecek.

Yatırımcılara valör tarihinde 1000/1000 saflıktaki 1 gram altın amacıyla 1 adet kira sertifikası ihraç edilecek, bu kapsamda 995/1000 saflıktaki 1 kilogramlık külçe altın karşılığında 995 adet kira sertifikası ihracı gerçekleştirilecek.

İtfa tarihinde yatırımcılara, hesaplarında tespit edilen 995 adet altına dayalı kira sertifikası karşılığında, tespit edilen niteliklere ideal olan Londra Külçe Piyasası Birliği (LBMA) Sertifikalı 995/1000 saflıkta 1 kilogramlık külçe altınlar teslim edilecek.

İhraç edilecek kira sertifikaları, Borsa İstanbul Borçlanma Araçları Piyasası’nda 995 nominal menkul değer ve katları şeklinde prosedür görebilecek, Merkezi Kayıt Kuruluşunda 995 ve katı şeklinde kayden saklanacak.

Kira sertifikası almaya hak kazanan bankalara, satış tutarları bilgi kapasitesi 19 Haziran Çarşamba günü Merkez Bankası Ödeme Sistemleri İhale Sistemi aracılığı ile banka doğrulusunda iletilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir