Ekonomi Haberleri

Hazine ve Maliye Bakanlığından Reuters’a Tepki

Reuters’ın Türkiye ekonomisi ile ilgili yapmış olduğu bazı haberlere Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda açıklama geldi. Yapılan bu açıklamada Reuters’ın karalama amacı güttüğü ifade edilerek tepki gösterildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığından meydana getirilen açıklamada, “Reuters’ın haberi ivme finansman paketini karalama amacı taşımaktadır. Paketin ithalatı artıracağı yönünde negatif kanaat oluşturmaya çalışmaktadır.” denildi.
Gömü ve Maliye Bakanlığı, Reuters’ta yer edinen habere tepki gösterdi. Açıklamada, “Haber ivme finansman paketini karalama amacı taşımaktadır” denildi.
Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklama şu şekilde;
23 Mayıs 2019 tarihinde, üç kamu bankası tarafınca hazırlanan ve ihracat odaklı stratejik sektörlere finansman sağlamayı amaçlamakta olan İVME Finansman Paketi’nin tanıtım toplantısı, gömü ve Maliye Bakanı Sayın Berat Albayrak’ın katılımlarıyla İstanbul’da gerçekleştirilmiştir.
Haber ajansı Reuters tarafından aynı tarihte gösterilen “Turkey to boost importers with another $4.9 billion package: Albayrak” başlıklı haber, kamu bankaları tarafınca sunulan İVME Finansman Paketi’ni kasıtlı olarak karalama amacını taşımaktadır.
Söz mevzusu haber, Türkiye’nin ihracat potansiyeline ve yerli üretime çok önemli destek sağlayacak olan paketin ithalatı artıracağı yönünde olumsuz kanaat oluşturmaya çalışmaktadır.

İlgili haber ajansı, bir süredir Türkiye ekonomisini direkt hedef alan haberlerle aleyhte algı oluşturma çabası içinde bulunmaktadır. Her fırsatta Türkiye ekonomisinin görüntüını zedeleme ve itimatı sarsma benzer biçimde fakatçlarla kasıtlı bir ajanda yürüten ilgili haber ajansının tutumu, yansız yayıncılık ilkeleriyle örtüşmemektedir.
Türkiye’nin ekonomisini doğrudan hedef alan bu anlayışa karşı gerekli tüm hukuki haklar saklı tutulacaktır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir