Ekonomi Haberleri

ECB Faiz Oranlarını Sabit Tutuyor

Christine Lagarde önderliğindeki ilk toplantısında, Avrupa Merkez Bankası faiz oranlarını% -0,5’lik tarihi düşük seviyelerde değiştirmedi. Karar büyük ölçüde bekleniyordu ve para piyasalarını taşımak için çok az şey yaptı. Enflasyon görünümü yüzde 2 enflasyon hedefine yakın ancak yine de altında olana kadar faiz oranları bu seviyede kalacaktır.

ECB şu anda ayda 20 milyar euro değerinde yeni yaratılan para ile satın alıyor ve bugünkü haberlerde bankanın bu programı “gerektiği kadar” sürdürmesi beklentileri ortaya çıktı. Analistler, Lagarde’nin çabaları sabit bir şekilde tutacağını tahmin ediyorlardı.

Dolar İngiliz sterlini karşısında değer kaybetti. Sterlin Amerikan Doları karşısında yüzde 0.17 oranında değer kaybetti. Sterlin 1.3171 $ seviyesinden işlem görüyor. Dolar da yen karşısında yükseldi ve 108.60 seviyesinden yüzde 0.06 yükseldi. Euro, Asya oturumu boyunca başlayan dolar karşısında gücünü korudu ve dolar karşısında yüzde 0.03 oranında işlem görerek 1.1131 $ ‘a yükseldi.

Emtia piyasalarında, petrol fiyatları Çarşamba günü yaşanan düşüşün ardından yükseldi. ABD WTI vadeli işlemleri% 0.61 oranında işlem görerek varil başına 59.12 $ seviyesine yükselirken Brent ham vadeli işlemleri% 0.78 oranında artışla varil başına 64.22 $ ‘a yükseldi. Altın vadeli işlemleri de daha yüksekti ve ons başına yüzde 0.26 artışla 1.479.40 $ ‘a yükseldi. Bu varlıklar özellikle ABD ve Çin arasındaki ticaret endişelerine karşı hassastır ve bir sonraki tarife son teslim tarihi yaklaşırken, tüccarlar çoğunlukla yan yana ve ABD Başkanı Donald Trump’ın son tarihi nasıl ele alacağını görmeyi bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir