Ekonomi Haberleri

Çindeki Salgın Ekonomiyi Nasıl Etkiler

Çindeki Salgın Ekonomiyi Nasıl Etkiler

Çin’in Vuhan kentinde meydana çıkan ve zatürreye benzetilen “esrarengiz” hastalığa namacıyla olan koronavirüsü namacıylaiyle ülkedeki beyaz ağızlık ve maskeler nerdeyse tükendi.

Çin’in Vuhan kentinde meydana çıkan ve zatürreye benzetilen “esrarengiz” hastalığa namacıyla olan koronavirüsü namacıylaiyle ülkedeki beyaz ağızlık ve maskeler nerdeyse tükendi. Çinli yetkililer, halka bilhassa kalabalık yerlerde maske takmaları tarafında çağrılar yapıyor.

STOKLAR TÜKENDİ

Başken Pekin ve Şangay gibi kentlerde çoğu eczane tüm maskelerini sattıklarını ve stoklarının tükendiği ikazında bulunuyor. Aynı vakitte dezenfektan ürünlerinin satışında da rekor bir artış gözlemleniyor.

9 ÖLÜM, 440’I AŞAN VAKA

Zatürreye benzetilen grip namacıylaiyle şu ana kadar 9 şahıs hayatını kaybetti. Çin sıhhat otoriteleri, ülke çapında tespit edilen olay adedinin 440’ı aştığını duyurdu.

Öte yandan ABD’nin yanı sıra Asya ülkelerinden Hong Kong, Avustralya, Tayvan, Güney Kore, Japonya ve Tayland’da da hastalık belirtilerini gösteren şahıslar tedavi altına alındı.

Virüs, Çin’de 25 Ocak itibarıyla başlayacak Çin Yeni Yılı (Bahar Bayramı) bundan dolayı tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen milyonlarca şahıs tarafından da risk oluşturuyor.

SALGININ KAYNAĞI NE?

Nottingham Üniversitesi’nden Profesör Jonathan Ball, “Geçmişteki salgınları düşünecek olursak, şayet bu yeni bir koronovirüs ise bir hayvan barınağından kaynaklanmış olmalı” diyor.

Mevcut olaylar, Wuhan’daki Güney Çin Deniz Ürünleri Toptan Piyasaı ile ilişkilendiriliyor.

SARS, misk kedisinden insana bulaşmıştı. 2012’de meydana çıktığından beri, 2 bin 494 hastadan 858’inin ölümüne yol açan Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS) ise insanlara çöl devesinden bulaştı.

Uzmanlar, hastalığın Çin’de meydana çıkmasına, nüfusun çokluğu ve yoğunluğu ile virüsleri taşıyan hayvanlarla insanların yakın ilişkisinin namacıyla olduğunu söylüyor.

“BİZDE RİSKLİ VAKA YOK”

Çin’deki esrarengiz virüs ile alakalı konuşan Bakan Koca, “Çin’de zatürre yaşamış bir hastada daha evvelce belirleme edilmeyen bir virüsün belirleme edildiğini görüyoruz.Canlı hayvan Piyasa yerinde belirleme edilmesiyle meydana çıkan bir virüs. (Korona virüsü) Bu hususta bilhassa bizde rastgele bir hastanın hem de riskli hastanın olmadığını söylemek istiyorum. Şu an Türkiye amacıyla rastgele bir riskin söz hususu olmadığını bilhassa belirteyim. Genellikle Çin’den Huan kentinden bizim yerli havayollarımızın seferi yok ama Çin Hava yollarının haftada üç seferinin olduğunu biliyoruz. Ama bizim hudut güvenliğimizin özel bir gayreti var. Piyasa bölgelerinde kedi, canlı tavuğun satıldığı Piyasa yerinde bu virüsün belirleme edildiğini biliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇİN’DEN GELEN YOLCULAR TAKİBE ALINACAK

Bugün itibarıyla bakanlıkta risk toplantıları yapılacağını duyura Bakan Koca, “Bu tedbirlerimizi alma noktasında bir gayret olduğunu ciddi bir risk taşıdığımız manasına gelmediğini söylemek istiyoruz. Panik havası oluşturmamak amacıyla söylüyorum. O bölgeden gelen vatandaş adedinin az olduğunu. Sadece söz hususu bölgeden değil Çin’in tamamından gelen tüm yolcularla alakalı yakın takibe alındığını, bu takiplerin kapıdan itibaren yapıldığını, şüpheli bir olay görüldüğünde karantina odasına ve belirleme edilen hastaneye götürülmesi tarafında hazırlık yapıldığını söylüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir