Ekonomi Haberleri

Bitcoin Tekrardan 11 bin 500 Doların Üzerine Çıktı

Kripto para birimleri arasında en popüler birimlerden bir tanesi olan Bitcoin tekrardan 11 bin 500 Dolar’ın üzerine çıkmayı başardı. 2009 yılında ilk olarak kripto para biriminin ortaya çıkmasına vesile olan Bitcoin kurulduğu günden bu yana almış olduğu yatırımı arttırmayı başardı. Dünya üzerinde pek çok alanda kullanılmakta olan kripto para birimleri uzmanlar tarafından da geleceğin para birimi olarak görülmekte.

Kripto para birimleri piyasalarında, küresel piyasadaki durumlar ve finansal faktörlerde görülmekte olan düşüş bu piyasada kendini artışa bıraktı ve mevcut kripto para birimi 11 bin 576 dolar ile  11 bin 500 doların üzerinde bir artış göstermiş oldu.
FCA geçtiğimiz hafta, farklı kripto para birimlerinin işlevlerini belirterek hangi kripto para birimlerine yatırım yapmış olduklarını ve kurallarının da hangilerinin olacağının uygulanacağının belirlendiğini kamuoyuna söylemişti. FCA, Etherium ve Bitcoin tarzı bazı kripto para birimlerini ise takas paraları olarak tanımladıkları görülür iken, bu dijital para birimlerine herhangi bir yaptırım uygulanmayacağını ancak özellikle kara para aklama konusunda karşı alınan kurallar konusunda sabit bir tavırda kalacaklarını belirttiler. Bilindiği üzere Bitcoin gibi kripto para birimleri herhangi bir merkeze bağlı olmadıkları için yapılan işlemler konusunda herhangi bir denetleme yapılması pek fazla mümkün olmuyor. O yüzden internet üzerinde yapmış oldukları para işlemlerinin takip edilmesini istemeyen kişiler bu kripto para birimlerini kullanarak kara para aklama gibi olaylara girebiliyorlar. Durum böyle olunca da ülkeler kripto para birimleri konusunda koyacakları kurallar konusunda temkinli davranmaya çalışıyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir