Ekonomi Haberleri

Avrupa’da Özel Sektör Daralması Dikkat Çekiyor

Yapılan açıklamalara göre özel sektör genişleyerek daraldı. Konu ile ilgili olarak yetkililer PMI rakamları Avrupa bölgesi için paylaşıldı. Özel sektörün genişleyip daraldığını ifade eden PMI rakamları Euro Bölgesi için açıklandı.

Mayıs ayını yansıtan verilerde Euro Bölgesi imalat PMI rakamı piyasa medyan tahmini olan 48.1 seviyesinin altında 47.7 seviyesinde açıklandı. Hizmet sektörünü ifade eden PMI rakamı ise 53 olan piyasa beklentisine karşılık 52.5 olarak açıklandı. Piyasa uzmanları Euro Bölgesinde özel sektörü PMI sayılarının sektörlerde daralma yönlü bir eğilime ve büyümeye negatif bir katkı yapabileceğine işaret ettiğini belirtiyorlar.

Euro Bölgesinin lokomotif ekonomisi olan Almanya’da da benzer bir tablo var. İmalat sektörü PMI sayıı mayıs ayında 44.3 seviyesinde geldi. Beklenti 44.8 idi. Hizmet PMI ise 55.5 olan beklentiyi karşılayamadı ve 55 seviyesinde açıklandı.

Birliğin ikinci en büyük ekonomisi olan Fransa’da ise daha pozitif yönde bir tablo seyredildi. Hizmet sektörü 50 seviyesinin üzerinde genişleme sinyalleri verdi ve 51.7 seviyesinde açıklandı. İmalat PMI ise 50 olan medyan tahminini aşarak 50.6 seviyesine geldi.

Açıklanan veriler Euro/Dolar paritesindeki aşağı yönlü eğilime katkı vermiş görünüyor. Euro/Dolar paritesinin teknik seviyelerini analiz eden forex uzmanları kısa vadede 1.1180 – 1.1120 aralığındaki sıkışı seyrin sürdüğünü belirtiyorlar. Bununla birlikte uzmanlar paritede 1.1180 – 1.1240 direnç seviyelerinin aşılmakta zorlanması halinde yükselişlerin satış baskısıyla karşılanabileceğini not olarak düşüyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir