Ekonomi Haberleri

Amerikan Otomotiv Firması Rivian Fon Yatırım Turunda 1,3 Milyar Dolar Arttı

Dünyanın önde gelen otomobil üreticisi ve otomotiv teknoloji firması olan Amerika’da bulunan Rivian, beklenen yatırım turunun 1.3 milyar dolar değerinde kapanışıyla ilgili haberleri yayınladı. Bağış toplama etkinliğine, çevrimiçi perakende devi Amazon.com Inc., ünlü otomobil üreticisi Ford Motor Company’den T. Rowe Price Associates Inc. ve dünyanın en büyük varlık yönetimi platformlarından biri olarak hizmet veren BlackRock liderlik etti.

Görünüşe göre Rivian, EV imalat sanayi Tesla Inc. alanında iktidardaki rakibine zorlu bir rekabet vermek için çaba sarf ediyor. Sonuçlanan finansman turu, şirketin bu yıl üstlendiği dördüncü girişimdi ve Rivian’ın otomobil sektöründe konumunu güçlendirmesi bekleniyor. Firma, halka açık fonlama turu hakkında stratejik öneme sahip herhangi bir detay açıklamadı. Ancak raporlar, yönetim kurulu üyelerinde herhangi bir artış olmadığını gösteriyor.

Rivian’ın onursal CEO’su olarak görev yapan RJ Scaringe: “ Bu yatırım ekibimize, ürünlerimize, teknolojimize ve stratejimize olan güven gösteriyor. Bu güçlü hissedarların desteğini almaktan büyük heyecan duyuyoruz. “ şeklinde açıklamada bulundu.

Bu önemli açıklamanın ardından Rivian, değerini 5 milyar ila 7 milyar dolar arasında değişen bir değere ulaştıran değerli yatırımcılardan 2.2 milyar dolar olarak bir araya getirmişti. Gerçekler, yatırımcı web sitesi PitchBook tarafından sunulan raporlarla ortaya çıktı. Firma, önümüzdeki 2020 yılının sonlarında R1T ve R1S SUV adlı tamamen elektrikle yönetilen bir kamyonetin lansmanını yapıyor. İki proje Rivian tarafından tasarlanan bir kaykay üzerine inşa edilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir