Ekonomi Haberleri

AB’nin IMF Adayı Belli Oldu

Avrupa Birliği’nin IMF başkanını seçmek amacıyla bir aday belirlendi. Bilindiği üzere Uluslararası Para Fonu (IMF) seçimlerinde Avrupa’lı bir aday gösterilmek zorundadır. Dünya Bankası seçimlerinde ise gösterilecek olan adayın Amerika vatandaşı olması zorunludur. Avrupu Birliği’nin Uluslararası Para Fonu için göstermiş olduğu aday ise Bulgar asıllı olan bir ekonomist olan Kristalina Georgieva.

Eski Euro Grubu Başkanı olan Jeroen Dijsselbloem, Avrupa Birliği üyesi olan ülkelerin Uluslararası Para Fonu başkan adayını belirlemek amacı ile gerçekleştirmiş oldukları görüşmeler ile ilgili olarka sosyal medya üzerinden açıklama yaptı. Dijsselbloem, Avrupa Birliği ülkelerinin yapılan oylama ile birlikte Georgieva’yı Uluslararası Para Fonu başkan adayı olarak göstermek istediklerini net bir şekilde belirterek, “Kristalina Georgieva’yı tebrik ettiğin ve başarılar dilediğini söyledi.

Uluslararası Para Fonu Başkanını Avrupalı Biri Seçmek Bir Gelenek

Uluslararası Para Fonu başkanlığı için Bulgar asıllı olan Kristalina Georgieva ile Hollandalı Dijsselbloem’in isimleri öne çıkıyor. Geleneksel olarak Uluslararası Para Fonu başkanlığına Avrupa vatandaşları seçilmektedir.

Avurpa Birliği üyesi olan ülke liderleri, ECB’de Başkanlığı görevi sona erecek olan Mario Draghi’nin gitmesi ile birlikte onun yerine getirilecek kişi konusunda yapılan görüşmeler sonucunda Uluslararası Para Fonu Başkanı olan Christine Lagarde üzerinde anlaşmaya varılmıştı. Lagarde, Avrupa Merkez Bankası Başkan adaylığı sebebiyle Uluslararası Para Fonu’ndaki görevinden ayrılmıştı. Yapılacak olan tüm bu görev değişimlerinin piyasası olumlu ya da olumsuz bir şekilde etkileyip etkilemeyeceği ise büyük bir merak konusu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir