Ekonomi Haberleri

ABD 7 Ülkeye Daha Vize Sınırı Getirecek

ABD 7 Ülkeye Daha Vize Sınırı Getirecek

ABD Başkanı Donald Trump idaresinin, Asya ve Afrika’dan 7 ülkeye daha vize kısıtlaması getirmeyi planladığı bildirildi. Söz hususu ülkelerin Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya bulunduğu belirtildi.

Trump idaresi 7 ülkeye daha vize kısıtlaması getirmeyi planlıyor. ABD medyasında yer alan haberlerde, söz hususu ülkelerin Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya bulunduğu belirtildi.

EKLEMELER OLABİLİR

Üst seviye bir Beyaz Saray yetkilisinin, listenin şimdilik kesinleşmediğini ve en az bir ülkenin daha eklenebileceğini bildirdiği ifade edildi. Yapılan çalışmanın söz hususu ülke vatandaşlarının ABD’ye girmesini engellemediği fakat kendilerine verdiği oturum, turistik ve ticari amaçli vizeleri mühim ölçüde azaltmayı amaçladığı kaydedildi.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

Öte yandan, plana dair şimdilik kapsamlı bir ayrıntı verilmezken, devam eden çalışmaların tamamlanmasıyla Beyaz Saray’dan açıklama uygulanacağı aktarıldı.

TRUMP’IN SEYAHAT YASAĞI

ABD Başkanı Trump, vazifeye geldikten bir hafta sonra 27 Ocak 2017’de İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali, Çad ve Kuzey Kore’ye seyahat yasağı getirmiş, kararın geniş kitlelerce havalimanlarında protesto edilmesi üstüne geri ismim atmak mecburiyetinde kalmıştı.

Daha sonra, “yükümlülüklerini yerine getirdiği” gerekçesiyle Çad listeden çıkarılmış, seyahat yasağı hafifletilerek güncellenmiş ve yine yürürlüğe konmuş fakat Hawai ve Maryland eyaletindeki federal hakimlerin yerel çapta yürürlüğün durdurulması kararı engeline takılmıştı.

ABD Yüksek Mahkemesi, geride bıraktığımız sene haziran ayında Trump’ın, Müslüman birtakım ülkelerin de bulunduğu 7 ülkeyi amaç alan seyahat yasağını 5’e karşı 4 oyla onaylayarak Amerikan Anayasası’na ideal bulduğunu açıklamıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir