Ekonomi Haberleri

30 Milyarlık İvme

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamaya göre 2019 yılının sonunda 30 milyar liralık finansman sağlayacaklarını belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İleri, Verimli, milli sanayi (İVME) Finansman Paketi’nin, dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyeceğini belirterek üç ana etkinlik alanına üç kamu bankasının iştirakıyla yıl sonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlayacaklarını vurguladı. Albayrak, “2 yıla kadar anapara geri ödemesiz, azami 10 yıl olmak üzere 150 milyon TL’ye kadar yatırım kredisi sağlanacak” dedi.
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, İVME (İleri, Verimli, ulusal endüstri) Finansman Paketi ile üç ana etkinlik alanına üç kamu bankasının iştirakıyla yıl sonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlanacağını belirtti.
Bakan Albayrak, Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde dün kamu bankaları vasıtasıyla farklı sektörler için devreye aldıkları ‘İVME Finansman Paketi’ni açıkladı. Albayrak, daha önceki paketlerde deklare ettikları hedef ve stratejiler doğrultusunda daha kararlı adımlarla yürümelerini sağlayacak, sektörleri bu hedefler doğrultusunda destekleyecek çok önemli bir paketi devreye aldıklarını dile getirerek şöyle devam etti: “Bu pakete, İVME Finansman Paketi adını verdik. Doğrusu İleri, Verimli, ulusal sanayi Finansman Paketi. İVME Finansman Paketi, dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek. İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanacak. Bu kapsamda stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak. Yalnız sektör bazında değerlendirme yapılarak değil, dış ticaret açığına pozitif katkı sağlama potansiyeli olan ürünlere finansman sağlanacak.”
Albayrak, İVME paketinin de sanayicinin, üreticinin finansmana basit erişimini uygun maliyetlerle mümkün hale getirmiş olacağını ifade ederek, üç ana faaliyet alanına üç kamu bankasının iştirakıyla yıl sonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacaklarını vurguladı. Üç ana etkinlik alanı, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirlendiğini belirten Albayrak, “İlk finansman alanımız hammadde ve ara malı imalatı. Bu alanda sağlayacağımız iyileşme, cari dengeye pozitif yönde çok önemli katkılar elde edecektir. Bu alanda kimyasal/medikal (eczacılık) ürünler, plastik ve kauçuk ürünler; yapay ve sentetik iplikler; kağıt, karton ve mukavva sektörleri olmak üzere 4 alt başlık belirlendi. Bu kapsamda; temel eczacılık ürünleri, boya maddeleri ve plastik hammaddeler vb. Birçok endüstri ürünü desteklenmiş olacak” diye belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir